Çevremizi Koruyalım

Çevremizi Koruyalım

Çöplerden kurtulmanin yollari!
Bir sey attiginiz zaman, dogru cöp kutusuna gider. Haftada birkac kez gelen cöp kamyonu tenekeleri bosaltir ve böylece cöplerden kurtulursunuz. Fakat sonra bu cöpler nereye gider, hic dündünüz mü? Kendiliklerinden ortadan kayip mi olurlar? Hayir, iste bu imkansiz!

Neler oluyor?
Cöp kamyonlari hemen hemen bütün cöpleri götürüp ya cöplüklere ya da cöp yakma tesislerine bosaltirlar. Komyon gittikten sonra cöplüklerde büyük bir traktör gelir ve cöpleri diger cöplerin üstüne yigar, cöp yakma tesislerinde ise vincler bosaltilan cöpleri büyük kocaman bir sobanin icine atarlar. Böylece cöplerimizin büyük bir kismi sadece gömülür yada yakilir.

Büyük pislik
Simdilerde öylesine cok cöp üretiyoruz ki artik pek cok yerlesim merkezlerinde onleri gömecek yer bile bulamiyoruz.

Bizim görevimiz
Elimizi cabuk tutup bir an önce daha az cöp üretmeye bakmaliyiz. Peki bunu basarabilir miyiz? Hic kuskunuz olmasin!

Bunu nasil gerceklestirebiliriz?
Yeniden degerlendirme (kullandugimiz esyalari atmak yerine tekrar kullanmak) ve önceden degerdirme (plastik torbalar ve diger paketleme mazemesi gibi, tekrar kullanma olanagi bullunmayan seyleri basindan almamak) yöntemi uygulayarak fazla cöp üretmemeye yardimci olabiliriz. Eger yeniden degerlendirme ve önceden degerlendirme yöntemi uygularsak, cok daha az cöp üretip, Dünya´mizin yesilligini de koruyabiliriz.

0 Yorum

Bir yorumda siz bırakınResimdeki içeriği yazın

Selçuklu Belediyesinin çocuklara armağanıdır. © 2021
Selçuklu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü
0332 224 36 00 - 444 99 19
http://www.bircanyazilim.com